رکود و رونق در بازار مسکن

رکود و رونق در بازار مسکن

 

در شرایط بحرانی و قبل از تورمهای جدی به علل مختلف معمولا سرمایه گذارها و مردم به سمت چند بازار غیر مالی رغبت نشان میدهند: طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن.

تغییرات قیمت ارز در یکی دو سال گذشته و تورم موجب تغییرات زیادی در بازار و قیمت  کالاهای مختلف شد.

ارز و طلا  تغییرات زیاد و سریعی داشت اما قیمت مسکن با تاثر کمتری رشد داشته است.

از طرفی تغییرات قیمت و کاهش  قیمت مسکن به تدریج اتفاق می افتد و رکود در خرید و فروش بیشتر زمینهایی را که در مناطق مرغوب رشد قیمت زیادی را داشته اند تهدید میکند.

رشد قیمت زمینها به علت تعداد تقاضای زیاد برای خرید یا مشارکت اتفاق افتاد و در مناطقی مثل سعادت آباد تا چندین برابر قیمت اعلامی مالکان بالا رفت.

با افزایش قیمت مسکن، سازنده های سطح یک در مناطق و محله هایی که شناخته شده نیستند، وو سازندگان سطح دو و سه برای پیش فروش آپارتمان با قیمتی نزدیک به قیمت تمام شده مشکل خواهند داشت. از طرف دیگر، تغییرات و نوسانات بازار برای خرید مصالح، لوازم و تجهسییزات مشخص نیست. بنابر این پیش فروش خیلی گزینه مناسبی برای پروژه ها نیست.

یکی از گزینه ها برای دوری از ریسک تغییرات زیاد در قیمت تمام شده ساختمان خرید مصالح و لوازم و تجهیزاتی که بر اساس متره برای ساخت لازم است و از طرفی احتمال تغییرات زیاد دارد است. آهن آلات، سیمان، شیر آلات، کلید و پریز، تجهیزات سرمایش و گرمایش، سنگ ، سرامیک، آسانسور تعدادی از این محصولات و تجهیزات و مصالح هستند.

 

راهکارهایی برای عبور از بحران:

 

  1.  سبد کالا داشته باشید: میتوانید در کنار کسب و کار اصلی کاری کنید که در آمد ارزی داشته باشید: در دورانی که ارزش دلار و ارز نسبت به ریال رشد زیادی دارد توسعه مهندسی در کشور های همسایه مثل عمان و قطر، صادرات و بازرگانی میتواندریسک تغییرات ارز را کم کند.
  2. کالاها و محصولاتی که منحصر به فرد هستند همیشه مشتری خواهند داشت: ساخت ساختمانهایی با واحد های خیلی کوچک و از طرفی مشاعات زیاد برای مشتریانی که خارج از ایران زندگی میکنند یا در سنهای بالا تنها هستند ( مهاجرت فرزندانشان) راه حل مناسب و منحصر به فردی است.
  3. سالهای بحران اقتصادی بایستی با سیاستهای انقباضی و گسترش محدود حرکت نمایید.
  4. در بحران تبلیغات و بازاریابی نقش مهمتری در نجات کسب و کارها دارند.
  5. با وجود رونق و رکود در مجموع نمودار قیمت مسکن همواره رو به رشد به سمت بالا بوده است، سازندگان سطح یک در برخی از موارد در شرایط رکود شروع به ساخت مینمایند تا در رونق بازار بتوانند فروش داشت باشند، آنها بر خلاف جریان آب شنا میکنند.

6 . استفاده از معماران معتبر و با تجربه و سرشناس فروش را در بعضی از مناطق تسهیل مینماید.

7.در بحران الگوی تخصیص منابع برای ساخت پروژه اهمیت ویژه ای دارد، برای نمونه توجه ویژه به مشاعات برای فروش و ایجاد تقاضا مهم است.

  1. ساخت ساز به روش فست ترکت و توجه ویژه به کنترل پروژه و قطعی بودن تصمیم گیری ها به کوتاه بودن زمان ساخت و کاهش ریسک کمک میکند.
  2. افزایش مشارکتهای کلیدی با سرمایه گذارها ریسک سرمایه گذاری را کاهش میدهد.
  3. بر اساس رصد تغییرات میل و استقبال مشتریان به زندگی در مناطق خارج از شهر نسبت به طیف مشتریان رو به افزایش است. برنامه ریزی برای ساخت شهرکها مسکونی و فاز بندی انجام پروژه هایی از این دست با ریسک کم و استقبال مشتریان همراه خواهد بود. در قسمت آینده پژوهی این موضوع بصورت عمیق تری مورد توضیح داده خواهد شد.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.