تراس

مجتمع مسکونی تراس

 

پروژه مسکونی تراس در منطقه شهرک غرب تهران در خیابان درختی، در زمینی با موقعیت جنوبی به متراژ 2527  متر قرار گرفته است.

گروه دژان برنامه ریزی و ساخت این پروژه را بر عهده دارد. توجه به سبک زندگی مدرن در طراحی، استفاده از کدهای معماری سبز، فهم مفهوم خانه و توجه ویژه به دوران بهره برداری رویکرد گروه دژان در همه مجموعه های مختلف سکونتی و همچنین مجتمع مسکونی تراس است.

معمار پروژه تراس گروه معماری ارش (بعد چهارم فضا) با سرپرستی علیرضا شرافتی برنده جوایز متعدد معماری است.

تعداد کل طبقات 14 طبقه است که واحد های مسکونی در  11 طبقه  قرار گرفته اند.

سازماندهی نظام معماری در این پروزه به گونه ای بوده است که تمامی واحد ها حد اکثر نور و دید را داشته باشند. در هر طبقه 8 واحد مسکونی قرار گرفته است و متراژ واحد ها از 110 متر مربع تا 140 متر مربع متفاوت است. دسترسی های عمودی در هسته مرکزی تعبیه شده و خط بیرونی پروژه به شکل دو U به هم چسبیده با مقیاس های متفاوت طراحی شده است.

شکاف های بزرگ در نمای اصلی و نماهای جانبی علاوه بر ایجاد پوسته بیشتر برای دریافت نور حداکثری و دید واحدها، پروژه را از یک توده عظیم، صلب و یکنواخت به فرمی ریزدانه تر تبدیل نموده است. در واقع این دو شکاف مرکزی و دو فضای خالی در طرفین ساختمان امکان خرد شدن پروژه به حجمی سبک تر از حالات مرسوم را ایجاد نموده است.

امکان ایجاد تراس های متعدد یکی دیگر از مشخصات نظام معماری این پروژه است و نام پروژه هم اشاره ای به حضور این تراس ها در کلیه واحد ها دارد. امکانات مشاعی پروژه شامل استخر، سالن اجتماعات، فضای بازی کودک، لابی  مرتفع و وسیع، کافی شاپ، سالن ورزشی و روف گاردن می باشد.

کانسپت نمای پروژه بگونه ایست که حجم کلی یک پوسته سخت سفید رنگ و تو رفتگیها و تراسها با رنگ گرمتر کنتراست مناسبی ایجاد نموده است. در پروژه تراس از دید ناظر به ساختمان توجه ویژه ای شده است. چشم عابر پیاده یا یا ناظر سواره از پایین به بالا و سطوح زیرین بیرون زدگی ها و فرو رفتگی ها را میبیند. معمولا طراحان کمتر به این دید توجه میکند و تصاویر را عمدتا با دوربینی شبیه به چشم پرنده یا نماهای فلت و مسطح روبرو سنجش و تکمیل می کنند.

وجود گیاهان و درختچه ها در سطوح افقی ایجاد شده ساختمان تراس از تصنع، خشونت و خشکی سنگ و سیمان می رهاند و سعی دارد پیام همزیستی و طبیعت با ارزش را به همسایگان و ساکنین مخابره کند.

گروه دژان در این پروژه مثل سایر پروژه ها با برگزاری ده ها ساعت تحلیل و کارشناسی به زوایای مختلف پرداخته است.

معماران، معماران داخلی، کارشناسان حوزه های مختلف ساخت، در حین طراحی بارها و بارها در کنار تیم معمار دست به تغییراتی در جهت ایجاد تعادل و کیفیت زده اند.

تناسب فضاها نسبت به یکدیگر و قابلیت مبلمان آنها، بررسی سناریو های مختلف استفاده از فضا، توجه به استانداردهای اجرایی، سبک زندگی متنوع ساکنین، سهولت تردد و دسترسی، تعریف حریم عمومی و خصوصی در واحد ها، کد های معماری سبز، همگن بودن معماری و معماری داخلی، انتخاب مصالح پایدار و فراورده های در فینیشینگ نهایی جزء موضوعات اصلی شوراهای معماری و گفت و گوها با معماران پروژه تراس بود.