پنجم

خانه ای در شأن ایرانی

پروژه ی سبز پنجم واقع در محله ی سعادت آباد تهران یکی از یباترین و مهمترین پروژه های شرکت دژان است. در خیابان پنجم -واقع در خیابان مروارید که از خیابان سرو به میدان کاج می رسد- این ساختمان را به راحتی می توانید از درخت های نخل جلوی نما بشناسید.

 

نما

نمای این ساختمان که به سبک نئوکلاسیک طراحی کرده ایم از سنگ آتشکوه ممتاز به نحوی ساخته شده تا با تاشای آن حس کنید که این ساختمان باشکوه را از یک تکه سنگ عظیم تراشیده ایم.

با طراحی تراس های بزرگ و پنجره ها، فضای پر و خالی در نما ایجاد کرده ایم تا منظره ی سایه روشن زیبایی به نما بدهیم. همچنین با نورپردازی مهندسی شده سعی کرده ایم تا نمای ساختمان در شب نیز جلوه ای چشم نواز داشته باشد. در طراحی نقش و نگارهای نما با طرح های ظریف و متنوعی که در کنار هم با هماهنگی یک پارچگی نما را حفظ کرده اند منظره ای ساخته ایم که برای پیاده و سواره جذاب باشد و هر عابری را به مکث و دقت در این بنای متفاوت دعوت کنیم.

در نمای ساختمان از چوب استفاده کرده ایم تا در کنار فضای سبز تراس ها و نخل های جلوی در ورودی، با گرمای طبیعت سردی سنگ را به تعادل برسانند. اعتقاد ما به معماری سبز باعث شده تا در قسمت های مختلف این ساختمان از المان های طبیعت استفاده کنیم. همچنین سعی کرده ایم تا با کمترین آسیب به طبیعت و کمترین صرف انرژی این ساختمان را بنا کنیم و با استفاده از پنل های خورشیدی و سیستم تهویه ی مطبوع پیشرفته در جذب انرژی و هدر نرفتن آن کوشا باشیم تا تمامی اصول معماری سبز را رعایت کرده باشیم.

 

لابی و سالن اجتماعات

از در ورودی ساختمان که بگذرید وارد سالن لابی می شوید. در ساخت لابی استاندارهای هتل های پنج ستاره را رعایت کرده ایم. مواد و مصالح گرانبها، گچ بری های حجمی و حتا مبلمان و اکسسوری لابی تاییدی بر این مدعاست.

گروه  دژان در معماری تمام قسمت های این ساختمان سعی کرده است در کنار طراحی مدرن از هنر هنرمندان ایرانی بهره ببرید تا اصالت ایرانی بنا را حفظ کرده باشد. سنگ های ارزنده ی کف سالن به طرح و نقش معرق کاران ایرانی مزین است. در زون بندی های لابی از قالیچه های دست باف ایرانی و همچنین نقاشی و ظروف ناصر پلنگی هنرمند بین المللی معاصر استفاده کرده ایم. مبلمان و اکسسوری هر بخش از سالن لابی به سفارش ما مخصوص این فضا طراحی و تولید شده اند. همچنین از گچ کاران چیره دست ایرانی دعوت کردیم تا با هنر دست خود هر گوشه از بنا را با ظرافت به نقش و نگارهای اصیل ایرانی مزین کنند.

در تمامی بخش های ساختمان سعی کرده ایم تا رنگ ها و نقش ها در عین استقلال با یکدیگر هاهنگ باشند تا زرق و برق فضا آرامش را برهم نزند؛ از این رو در استفاده از رنگ های گرم اغراق نکرده ایم و در کنار ورقه کاری های طلا و نقره از رنگ های آبی و سبز ملایم استفاده کرده ایم.

از دیگر نکات مهم برای گروه دژان که در تمامی قسمت های ساختمان رعایت شده نورپردازی چندگانه است تا با ایجاد سایه ها در روشنایی و تنوع نوری فضا را از یک نواختی بیرون بیاوریم. هرچند تمام تلاش خود را کرده ایم که همه ی قسمت های ساختمان از نور طبیعی روز بهره مند باشند. لوسترهای ویلاری در شب جلوه ای متفاوت به سالن لابی می دهند.

در طراحی سقف با طرحی خلاقانه فاصله ای با دیوارها ایجاد کرده ایم که تا دیوارها ممتد و دنباله دار بنظر برسند. در یکی از دیوارهای لابی آکواریوم بزرگی قرار داده ایم تا علاوه بر همنشین کردن طبیعت با ساختمان از ترکیب رنگ آن با دیگر عناصر دکوراتیو سالن فضای آرامش بخشی را برای شما فراهم کرده باشیم. سمت راست آکواریوم در ورود به سالن اجتماعات قرار دارد.

در طراحی سالن اجتماعات نیز به تناسب طرح و رنگ ها اندیشیده ایم. گچ بری سقف با قاب سازی های حجمی منظم انجام شده و در هر یک از این قاب ها یک لوستر کریستال آویخته ایم که در کنار آینه کاری های دیوار و انعکاسشان در سنگ سفید و براق کف سالن تلالو نور را در تمام فضا ایجاد کرده اند. روی دیوارهای سالن اجتماعات از هنر نقاشان ایرانی بهره برده ایم که با زحمت آینه کاران ایرانی قاب گرفته شده اند. به رغم طراحی های معمول در سالن های لوکس در استفاده از رنگ ها زیاده روی نکرده ایم تا نقش و نگارهای متنوع و ظریف خسته کننده و سرگیجه آور نباشند و بتوانید ساعت ها از ظرافت های معماری داخلی سالن در آرامش کامل لذت ببرید. نور ملایم روز که از دیوار شیشه ای مشرف به حیاط به داخل می تابد به آرامش فضا کمک کرده و تلاش کرده ایم تا منظره ی سبز حیاط از داخل سالن اجتماعات به چشم بیاید.

 

حیاط

در گروه دژان  سعی کرده ایم به هر قسمت از مجوعه به چشم یک پروزه ی مستقل نگاه کنیم و در طراحی و اجرای هر بخش از تیم حرفه ای متخصص بهره بگیریم اما تمام قسمتها با مدیریت یک تیم نظارت واحد هماهنگی کلی خود را حفظ کرده اند. یکی از این قسمتها فضای باز مجموعه ست که حاصل اندیشه و تلاش متخصصین کاردانی ست که تمام جوانب را سنجیده اند.

در حیاط این ساختمان از گونه های مختلف گیاهی استفاده شده تا در هر فصل حال و هوای متفاوتی را ایجاد کنند. دیوارهای سبزپوش با ستون های تزئینی، درختان همیشه سبز و مسیر آب نما درکنار هم برای ساکنین همنشینی در دل طبیعت را ممکن می کنند. با ساخت دو مسیر چوبی تو در تو در حیاط امکان پیاده روی را برای شما فراهم کرده ایم تا بعد از کار روزانه محیطی آرام برای ورزش و فعالیت را در اختیار داشته باشید و برای کودکان و نوجوانان ساکن در مجموعه نیز فضای کافی برای بازی در نظر گرفته شده است. همچنین در روزهای بارانی و برفی می توانید از قسمت سرپوشیده ی حیاط لذت ببرید.

تلاش خود را کرده ایم که با استفاده از مصالح طبیعی با کمترین تغییر شما را به طبیعت نزدیکتر کنیم و این فرصت به ساکنین داده شود تا بدون خارج شدن از مجموعه از زیبایی طبیعت لذت ببرند.

 

سالن ورزش

هرچند فضای حیاط را مناسب ورزش و پیاده روی طراحی کرده ایم اما یکی از طبقات زیرین ساختمان  را به سالن ورزش اختصاص داده ایم. این طبقه شامل استخر، جکوزی، سونای خشک و بخار و یک سالن بدن سازی با درهای شیشه ای مشرف به استخر است.

در طراحی استخر از الگوهای رایج فاصله گرفته ایم و فقط در حوضچه ی استخر از رنگ آبی استفاده کرده ایم. دیوارهای اطراف استخر با سنگ تراورتن چرمی نسکافه ای رنگ پوشیده شده تا در کنار رنگ سرد استخر فضا را به تعادل برساند. با نصب نوارهای کریستال روی سنگ های دیوار تلالو نوری در فضا ایجاد کرده ایم که آرامش لازم برای محیط ورزش را به همراه می آورند. همچنین سقف باریسول با نورهای نقطه ای سوآروفسکی با ایجاد سایه روشن در فضای استخر این محیط را دلچسبتر و زیباتر کرده اند.

مشاعات

از دید گروه دژان  هیچ بخشی از ساختمان کم اهمیت نیست. در ساخت قسمت هایی از مشاعات ساختمان نیز -که بیشتر محل گذرند تا محل توقف- از متریال های ارزنده استفاده کرده ایم و در اجرای این بخش ها از ایجاد فضایی زیبا و آرمش بخش دریغ نکرده ایم.

پارکینگ این مجموعه هم از این قاعده مستثنی نیست. پارکینگ به گونه ای طراحی شده تا با وجود پنجره های نورگیر از نور طبیعی روز  بهره بگیرد و فضای پارکینگ شاداب و لذت بخش باشد. طراحی پارکینگ بیش ازانتظاری که از یک پارکینگ می رود زیبا و دلپذیر است.

در راهروهای مجموعه با ترکیب دو رنگ مختلف از سنگهای نفیس و تراش ها و حجم سازی های زیبا سعی کرده ایم تا هتل های پنج ستاره را برای شما تداعی کنیم. نور پردازی یکدست راهرو باعث شده تا فضا خسته کننده نباشد و هنگام قدم زدن در راهروها عجله ای برای عبور نداشته باشید.

با در نظر گرفتن دو راه پله و دو آسانسور عبور و مرور را برای ساکنین آسان کرده ایم و همچنین اندیشیده ایم تا در مواقع بحران برای تخلیه ی ساختمان دچار مشکل نشوید.

 

واحد

برای واحدها از در امنیتی مجهز به سیستم رمزگذاری و اثر انگشت استفاده کرده ایم. بیرون از واحد شیر قطع کن آب و گاز و دکمه ی قطع برق قرار گرفته تا در مواقع بحران در صورت عدم حضور ساکنین، مدیر ساختمان بتواند منابع انرژی واحد را قطع و از آسیب دیدن واحد جلوگیری کند. با این حساب برای مسافرت های طولانی مدت خود هیچ نگرانی و اضطرابی نخواهید داشت.

گروه دژان نقشه ی واحد را با کمترین پرت فضا و با توجه به نیازهای یک خانواده ی ایرانی طراحی کرده است. هر بخش از خانه را در بهترین قسمت نقشه قرار داده ایم و به چگونگی کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف فکر کرده ایم. نقشه ی واحد به شکلی طراحی شده که تمام افراد یک خانواده ی ایرانی در آن احساس راحتی و آرامش کنند.

هنگام ورود به واحد با راهروی تقسیم فضا مواجه می شوید که بخش خصوصی خانه را از بخش عمومی جدا کرده است. رنگ های به کار رفته در راهروی ورودی با گرمی به شما خوش آمد می گویند. کمد بزرگی کنار در ورودی وجود دارد تا وسایل مورد نیاز هنگام خروج از واحد را در آن قرار دهید. البته محفظه ی کفش بیرون واحد است که به صورت پنهان و بدون دستگیره طراحی شده است. سیستم کنترل اطفاء حریق، جعبه برق و شیر اصلی گاز نزدیک در ورودی واحد قرار ارند تا هنگام ورود و خروج در دسترس باشند.

سرویس بهداشتی مخصوص مهمان نزدیک در ورودی و ابتدای راهروی تقسیم فضا قرار دارد. در دل راهروی ورودی راهروی دیگری است که به اتاق خواب ها، سرویس بهداشتی خصوصی، حمام و اتاقک لباس شویی راه دارد. یک خواب مستر با سرویس حمام و روشویی مجزا، اتاق خواب دوم و اتاق کار هرسه از نور طبیعی روز بهره می برند و با نورپردازی چندگانه در هرساعت از شبانه روز می توانید به نور دلخواه خود در هر اتاق برسید و از تنوع نوری اتاق ها لذت ببرید.

بعد از گذر از راهروی ورودی به نشیمن خانه می رسید. دیوار نشیمن با پارچه ی خوش طرح و نقشی پوشیده شده که آن را از دیگر دیوارهای خانه ممتاز می کند. و پس از نشیمن روبروی خود آشپزخانه را می بینید. درواقع فضای نیمه خصوصی که نشیمن و آشپزخانه را شامل می شود در کنار هم قراردارند و از فضای عمومی که شامل پذیرایی و ناهارخوری ست تفکیک شده است.

پنجره های نورگیر و رنگ سفید کابینت ها باعث شده تا فضای آشپزخانه خسته کننده نباشد. البته جنس کابینت ها لکه پذیر نیست و نباید نگران کدر شدن رنگ کابینت ها باشید. دیوار آشپزخانه را سنگ پوش کرده ایم تا آشپزخانه را یکدست سفید نبینید و فضای آن را بی روح حس نکنید.

کابینت ها را به نحوی چیده ایم که آشپزخانه به نشیمن راه داشته اما از قسمت عمومی خانه یعنی ناهارخوری و پذیرایی جدا باشد. وسط آشپزخانه یک جزیره طراحی شده تا کار در آشپزخانه را راحتتر کند. انتهای آشپزخانه کنار پنجره در نورگیرترین بخش خانه میز صبحانه خوری قرار دارد که در فضای بین آشپزخانه و ناهارخوری ست.

کنار صبحانه خوری در فضای عمومی میز ناهارخوری قرار دارد. دیوار کنار میز با آغوشی باز به سمت آفتاب، نور را تا دیوار روبرو هدایت می کند. بازتاب نور روی سنگ های دهبید ارزنده و براق کف سالن، فضا را مرتفع تر و وسیع ترجلوه می دهد. یک پارچگی فضا باعث شده تا نور آفتاب به طور یکدست در تمام خانه حضور داشته باشد. نورپردازی به شکلی طراحی شده تا در شب بتوانید با سایه روشن کردن بخش های مختلف خانه فضا را از حالت یکنواخت و تکراری خارج کنید. نورپردازی را با رعایت زون بندی صحیح و دکوراتیو سالن طراحی کرده ایم تا در هر بخش از سالن اصلی بتوانید مبلمان و اکسسوری خاص آن فضا را انتخاب کنید که در عین استقلال با تمام فضا هماهنگ باشد.

طراحی چندگانه را نه فقط در نورپردازی بلکه در طرح و رنگ دیوارها هم رعایت کرده ایم. هر دیوار در عین همنشینی در کلیت فضا از طرح و رنگ خاص خود بهره می برد. پارچه ی دیواری، نقاشی دیواری و گچ بری ها و قاب سازی ها، به هر دیوار شخصیت بخشیده اند. معماری، معماری داخلی و عناصر و المان های دکوراتیو با یکدیگر همسو و همجهت هستند. در طراحی واحد هم مثل دیگر بخش های ساختمان حفظ آرامش و تعادل فضا با همنشینی طرح و رنگ ها در نظر گرفته ایم.

در آرامش بنشینید و هنر ایرانی را در گوشه گوشه ی این سالن نگاه کنید. تابلوهای نقاشی اصل، گچبری های هنرمندانه ی سقف، مبلمان و اکسسوری همه به گونه ای طراحی شده اند که لذت دیداری را برای شما به همراه داشته باشند. با استفاده از هنر ایرانی در کنار طراحی مدرن معماری داخلی طرحی نو درانداخته ایم که با گذشت سالیان هم از تازگی و زیبایی آن کاسته نخواهد شد.

در سرویس های بهداشتی و حمام شیراآلات با برندهای معتبر به کار برده ایم. همچنین برای راحتی در نظافت از سرویس بهداشتی وال هنگ استفاده کرده ایم. در محیط سرویس ها هم گچ برهای زیبا و متفاوتی به چشم می خورد که نشان می دهد هیچ قسمت از واحد را کم اهمیت تلقی نکرده ایم.

در تمام قسمت های این ساختمان ۴۷ واحدی، معماری داخلی و دکوراسیون با اصول زیبایی شناختی به نحوی اجرا شده اند تا تعادل بین رنگ ها و طرح ها برقرار باشد تا ساکنین در هر نقطه از بنا احساس آرامش کنند.

گروه دژان فینیشینگ معماری داخلی در تمام قسمت ها را به عالی ترین شکل انجام داده است. در هر هشت طبقه ی روی لابی و سه طبقه ی زیرین به یک اندازه ظرافت و دقت به کار رفته و هیچ بخشی از ساختمان کم ارزش به حساب نیامده است. برای سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان از چیلر جذبی و فن کوئل استفاده شده تا با صرف انرژی کمتر در آسایش و آرامش بهترین سیستم تهویه ی مطبوع را در اختیار داشته باشید. این سازه ی بتنی که در برابر زلزله مقاوم است با استحکام و زیبایی و ارزندگی، چون الماسی در محله ی سعادت آباد تهران می درخشد.