مشارکت در ساخت در سعادت آباد تهران

مشارکت در ساخت در سعادت آباد تهران

در منطقه‌ای مانند سعادت آباد تهران از سال 1360 زمین‌ها توسط اداره زمین شهری به قطعات 1000 متری در مناطق بالای میدان کاج و قواره‌های 250 متری حد فاصل بلوار دریا و بلوار دادمان تقسیم شدند.

ساخت و ساز با الگوهای رایج آن زمان شروع شد و عمدتاً ساختمان‌های 6 تا 10 واحدی بین سال‌های 1360 تا 1380 ساخته می‌شد و در معدود مواردی ساختمان‌های ویلایی تک مالک احداث می‌گردید. بنابر تحقیقات 2 دسته کلی دراین مناطق وجود دارند و دلایل اصلی که این دو دسته تصمیم به مشارکت در ساخت می‌گیرند در مقاله فعلی آورده شده است:

 

 ساختمان‌های تک مالک (ویلایی یا آپارتمانی)  در سعادت آباد

 

مالکانی که میان‌سال یا مسن هستند، با گذشت زمان فرزندان آن‌ها مستقل شده‌اند. در این مرحله احتیاج به همراهی و کمک والدین دارند. از طرفی والدین علاقه دارند که به اصطلاح دست آن‌ها را بگیرند و از سمت دیگر در موقعیت فعلی نمی‌خواهند تقسیم سهم و حق ارثیه و مسائل مشابه مطرح شوند، در این میان بنابر اصرار فرزندان یا صلاح دید والدین تصمیم به مشارکت در ساخت گرفته می‌شود تا هم فرزندانشان در این بحبوحه فضای فعلی و سختی‌های امرار معاش به سر و سامانی برسند و هم مالکیت در اختیار خود والدین باشد.

 

آپارتمان‌هایی که در آن سال‌ها یا سال‌های پیش از آن بنا گردیده‌اند در حال حاضر تبدیل به ساختمان‌های 20 یا 30 ساله شده‌اند و ساختمان‌های کلنگی احتیاج به تعمیر و نگه‌داری زیادی دارند. از طرفی برای مثال در همان منطقه سعادت آباد قیمت آپارتمان‌های قدیمی‌ساز متری 60 تا 80 میلیون تومان است و قیمت آپارتمان نوساز حدود 130 تا 250  میلیون تومان. بنابراین مالکین با توافق با یکدیگر تصمیم می‌گیرند با یک سازنده و سرمایه‌گذار، الگوی مشارکت در ساخت را انجام دهند تا پس از 2 سال هم سرمایه ملک آن‌ها افزایش یابد و هم در فضایی با کیفیت بالاتر زندگی کنند.

اولین مانع در این تصمیم، اختلاف و تفاوت دیدگاه‌ها در میان مالکان مختلف یک ساختمان است که باعث می‌شود این تصمیم به تعویق بیفتد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.