طراحی و اجرای فضاهای تر

طراحی و اجرای فضاهای تر

این فضاها شامل سرویس های بهداشتی، آشپزخانه، بام، استخر، لاندری و یا رختشوی خانه، بالکن و تراس، فلاور باکس، در فضاهای خاص شامل آزمایشگاه و … شده و به دلیل خواص فیزیکی و نحوه کاربری متفاوت با دیگر فضاها، نیازمند نازک کاری و ضوابط مربوطه خاصی می باشند .

در این فضاها قبل از عایق کاری و یا حتی انتخاب مصالح، باید به معماری آن و به خصوص پلان مبلمان آن توجه شود . مشاور طراح وظیفه دارد که با دانستن تمامی قوانین و استاندارد های موجود و نوع نیاز و کاربری، نقشه هایی با مبلمان دقیق از فضا در اختیار شما قرار دهد . اما متاسفانه در قریب به یقین ۱۰۰ درصد پروژه های داخل کشور،  سازه اجرا شده با نقشه معماری مغایرت داشته و تمامی مسئولان، از قبیل سرپست کارگاه، ناظر، مدیر دفتر فنی و … بایستی رفع این مشکل را وظیفه خود بدانند .

البته انجام این کار به شرطی ممکن است که نقشه ارائه شده، کامل، منطقی و قابل اجرا باشد

طراحی فضای حمام

حداقل ابعاد ذکر شده در نویفرت برای طراحی فضای زیردوش 70*70 بوده اما این ابعاد با سلیقه و نیازهای جامعه ایران هماهنگ نبوده و حداقل ابعاد باید 70 * 110 در نظر گرفته شود .

در جایگذاری توالت فرنگی در کنار فضای زیردوش، حداقل فاصله آکس توالت فرنگی با جداره فضای زیر دوش، باید 50 باشد و پیشنهاد می شود که برای جداسازی این 2 فضا از دیواره های صلب مانند شیشه و پنل چوبی HDF استفاده شود .

 

نکته: در صورت استفاده از آیتم های Luxury وارداتی، تمامی تجهیزات مورد نیاز باید از ابتدا خریداری شده و انبار شوند . به دلیل تولید این اغلام در خارج از کشور و واردات آنها به ایران، تضمینی برای وجود آنها در بازار در زمان نیاز وجود نداشته و امکان تحمیل زیان بزرگی به پروژه وجود دارد .

نکته: خروجی های برق در حمام بسیار خطرناک می باشند و طراحی و جایگذاری آنها حتما باید با دقت انجام شود .

نکته: در صورت قرارگیری جکوزی در فضای حمام، وجود فضای دوش جدا الزامی می باشد


سرویس بهداشتی ( توالت یا دستشویی یا … )

طبق کتاب نویفرت، حداقل ابعاد یک سرویس بهداشتی میتواند ۹۰ در ۱۰۰ باشد . اما این ابعاد با فرهنگ و روحیات ایرانی مطابقت ندارد . با در نظر گرفتن سلیقه ایرانی، حداقل ابعاد قابل قبول برای یک سرویس بهداشتی، ۱۲۰ در ۱۲۰ است . عدد ۱۲۰ در مبلمان سرویس های بهداشتی، عددی بسیار کاربردی می باشد .

برای مثال ابعاد کاشی های مورد استفاده به صورت اغلب ۳۰ * ۳۰ یا ۲۰ * ۲۰ بوده که مضربی از ۱۲۰ می باشد . اما با در نظر گفتن روشویی، ابعاد نهایی کار نباید کمتر از ۱۲۰ * ۲۰۰ باشد . مگر در شرایطی که در حال طراحی یک واحد Studio Flat  باشیم .

کاسه توالت های ایرانی ابعاد بسیار متفاوتی دارند . اما اصولا اندازه آن را ۴۵ * ۶۵ فرض میکنیم . ( طبق نشریه ۵۵ )

این اندازه ها بر حسب سفت کاری هستند . فاصله مرکز لوله ونت کاسه توالت تا دیوار باید بین ۴۵ تا ۵۰ باشد . اگر این اندازه کمتر از ۴۵ باشد، بعد از اجرای نازک کاری، شخص هنگام استفاده از سرویس با دیوار برخورد خواهد داشت . اگر این‌ اندازه از ۵۰ بیشتر باشد، در هنگام استفاده از سرویس، دسترسی به شیرآلات سخت و یا غیرممکن خواهد بود .

 ( افزایش این عدد به صورت منطقی تا ۵۵ مشکل ساز نخواهد بود، اما کاهش این عدد به زیر ۴۵ بدون شک مشکل زا و حتی خطرناک خواهد بود . )

فاصله مرکز کاسه توالت تا دیوار پشتی باید در حدود ۳۵ باشد و در صورت افزایش این طول، برای استفاده مشکلی وجود نخواهد داشت و فقط بر طول لوله فلاش تانک افزوده خواهد شد . اگر در پروژه ای الزامی به این کار وجود داشت، انجام آن بلامانع است و با راه حل هایی مانند استفاده از فلاش تانک های توکار میتوان مشکلات زیبایی شناختی آن را نیز مرتفع کرد.


فلاش تانک توکار

اگر فلاش تانک به صورت روکار نصب شود، ابعاد از همان دیوار اصلی محاسبه می شوند اما اگر فلاش تانک تو کار می باشد، ابعاد باید از سفت کاری تیغه این دیوار محاسبه شود . ضخامت این فضای اضافه شده باید طبق فلاش تانک مورد نظر محاسبه شود . در حال حاضر در بازار ۲ نوع ۱۵ سانتی و ۸ سانتی وجود دارد . نوع ۸ سانتی به دلیل هدررفت کمتر فضا انتخاب مناسب تری بوده اما این ضخامت کم اجازه نصب سنسور های مورد نیاز برای فلاش هوشمند را نخواهد داد .

شیر توالت

تراز شیر توالت عموما بین ۴۰ تا ۴۵ از کف تمام شده است . اما ابعاد دقیق اجرایی آن باید طبق دستورالعمل شرکت تامین کننده انجام شود . به تازگی سیستم های Mix – Valve  وارد بازار شده اند که در تمامی خروجی های آب مورد نظر در مسیر حرکت آب در سازه متصل شده و فقط با یک شلنگ خروجی، آب را با دمای از پیش تعیین شده با توجه به نوع استفاده و فصل سال در اختیار مصرف کننده قرار می دهند . این نوع شیرآلات، به دلیل عدم نیاز به کاربر برای تنظیم دمای مطبوع، به شدت هدر رفت آب را کاهش داده و مقدار قابل توجهی فشار برروی موتورخانه و یا … را کاهش می دهند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.